Dlaczego ludzie biorą rozwody?

Po co są rozwody?

Zgodnie ze statystykami można powiedzieć, że liczba rozwodów z roku na rok się zwiększa. Czasem nieznacznie, ale jednak. Do rozwodów dochodzi z wielu różnych przyczyn. Najczęściej są one po prostu bardzo osobiste oraz wynikają z tego, że decyzja o ślubie została podjęta zbyt pochopnie.

Obecnie małżonkowie nie obawiają się brać rozwodu, ponieważ jest to problem dnia codziennego w wielu rodzinach. Rozwód też nie jest w dzisiejszych czasach niczym wyjątkowym, jak było to kilkadziesiąt lat temu. Jeśli tylko się chce to ślub można wziąć szybko, a rozwód jeszcze szybciej.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Wszystko zaczyna się przede wszystkim od decyzji i od słów “muszę wziąć rozwód”, “chcę się rozwieść”, “to małżeństwo nie ma sensu” itp. Taka decyzja ma bardzo różne podłoże. Czasem chodzi o relację oraz ich brak, o zdrady, kłótnie, problemy, brak miłości, brak wspólnych perspektyw, uzależnienia i wiele, wiele innych.

Tak naprawdę każda historia rozwodu ma inny początek, każda historia może być inny i z pewnością każda będzie w inny sposób przez zainteresowane osoby przechodzona.

Co trzeba zrobić, aby wziąć rozwód?

Jeśli już w 100% jest ktoś przekonany do tego, że chce rozwodu, to przede wszystkim mówi się o tym współmałżonkowi, ponieważ taką sprawę warto przedyskutować. Na tym etapie można również się dogadać w wielu ważnych kwestiach.

Formalnie i zgodnie z prawem, aby wziąć rozwód w Warszawie trzeba przygotować pozew rozwodowy i złożyć go w sądzie. Taki pozew można napisać samodzielnie z pomocą różnych źródeł lub można udać się do adwokata, który napisze pozew i będzie reprezentował powoda na rozprawie sądowej.

Pozew o rozwód może złożyć jedno z małżonków lub każde z osobna. Nie można złożyć pozwu wspólnie, na jednym piśmie, z dwoma podpisami. Drugi małżonek, jak najbardziej może w odpowiedzi na pozew poprzeć żądanie rozwodu.

Razem z pozwem należy również dołączyć potrzebne załączniki oraz uiścić opłaty związane ze sprawą rozwodową, o czym dowiecie się czytając w informacje w tym miejscu.

Opieka nad dziećmi

Niestety temat opieki nad dziećmi może być dość trudny, ponieważ współmałżonkowie nie zawsze będą zgadzali się, co do organizowania opieki nad dziećmi, co może być powodem do tego, że rozwód się przeciągnie lub będzie trudniejszy.

Warto porozmawiać przed rozprawą sądową o tym, kto będzie miał większe możliwości sprawowania opieki nad dziećmi. Takie możliwości najczęściej związane są z pracą i np. z wyjazdami.

Oczywiście biorąc rozwód i przyznając jednemu z rodziców opieką nad dziećmi, drugi współmałżonek nie traci praw rodzicielskich i może spotykać się z dzieckiem w określonych terminach, po porozumieniu się z osobą sprawującą opiekę.

Szybki rozwód i konsekwencje

Wiele osób szybkość rozwodu przekłada na jego finał. Bardzo często rezygnuje się z różnych profitów na rzecz tego, aby rozwód szybko się zakończył. Tak absolutnie nie powinno się robić. Poświęcenie wszystkiego może być z czasem bardzo złą decyzją, a po określonym czasie nie można już nic zrobić.

Jak długo trwa rozwód?

Ciężko określić konkretny czas rozwodu, ponieważ przede wszystkim zależy on od ilości rozpraw sądowych oraz od tego, na jaki dzień, miesiąc i rok zostanie wyznaczony termin sprawy rozwodowej. Oczywiście rozwód może zakończyć się tylko na jednej rozprawie i będzie to na pewno szybki rozwód.

Średni czas oczekiwania na rozwód to kilka miesięcy i jeśli kończy się na jednej rozprawie to od razu orzeczony jest rozwód. Później ewentualnie strony mogą składać odwołania, jeśli finał rozprawy w ich mniemaniu nie jest taki, jak być powinien. Jeśli nikt nie złoży odwołania to wyrok po określonym czasie staje się prawomocny.

Dodaj komentarz