Choroby psychosomatyczne – czym są i jak powstają?

psychosomatyczne choroby

Oddziaływanie na siebie umysłu i ciała od dawna fascynuje lekarzy i badaczy. Choroby psychosomatyczne, termin pochodzący z greckich słów „psyche” (umysł) i „soma” (ciało), podkreślają głęboki wpływ, jaki czynniki psychiczne i emocjonalne mogą mieć na zdrowie fizyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Definicja chorób psychosomatycznych

Choroby psychosomatyczne to schorzenia fizyczne, na które wpływają czynniki psychologiczne i emocjonalne.

W przeciwieństwie do dolegliwości czysto fizycznych choroby psychosomatyczne mają swoje korzenie w złożonych interakcjach między stanem psychicznym i emocjonalnym danej osoby a jej zdrowiem fizycznym. Stres, niepokój czy lęki mogą objawiać się objawami fizycznymi i odwrotnie, dolegliwości fizyczne mogą wpływać na samopoczucie psychiczne.

Właśnie dlatego choroby psychosomatyczne podkreślają dwukierunkowy związek między zdrowiem psychicznym i fizycznym – wskazuje psycholog w Poznaniu Klinika LMC – https://klinika-lmc.pl/ specjalizujący się w ich diagnostyce i terapii.

Najczęściej diagnozowane choroby psychosomatyczne

Do najczęściej wykrywanych chorób psychosomatycznych zaliczane są:

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) – charakteryzujący się bólem brzucha, wzdęciami i zmianami w rytmie wypróżnień. Często ma swoje korzenie w stresie i czynnikach emocjonalnych.
  • Fibromialgia – przewlekły ból i tkliwość mięśni, więzadeł i ścięgien, gdy pojawiają się stresory emocjonalne.
  • Migreny – intensywne bóle głowy często wywoływane lub pogarszane przez stres, lęk lub czynniki emocjonalne.
  • Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) – przewlekły stres i napięcie emocjonalne mogą przyczyniać się do podwyższonego poziomu ciśnienia krwi.
  • Łuszczyca – choroba skóry, która może zaostrzyć się lub pogorszyć w odpowiedzi na stres i niepokój.

Jakie są przyczyny chorób psychosomatycznych?

Przewlekły stres, lęk i nierozwiązane problemy emocjonalne mogą przyczynić się do rozwoju lub zaostrzenia chorób psychosomatycznych. Fizjologiczna reakcja organizmu na stres, taka jak uwalnianie hormonów stresu, może bowiem wpływać na różne układy narządów.

Także niektóre cechy osobowości, takie jak perfekcjonizm czy skłonność do internalizacji emocji, mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem chorób psychosomatycznych.

Warto wskazać również, że nierozwiązana trauma, emocjonalna lub fizyczna, może objawiać się objawami fizycznymi i przyczyniać się do rozwoju chorób psychosomatycznych.

Jak leczy się choroby psychosomatyczne?

Osoby doświadczające objawów chorób psychosomatycznych powinny zwrócić się o profesjonalną pomoc. Najczęściej w tych schorzeniach stosowane są:

  • Psychoterapia,
  • Techniki obniżające stres,
  • Farmakoterapia.

Podejście multidyscyplinarne, obejmujące pomoc zarówno specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, jak i lekarzy, może zapewnić kompleksowy plan leczenia.

Dodaj komentarz