Suplementy diety mają na celu uzupełnienie codziennej diety, nie mają właściwości leczniczych, dlatego nie powinny być traktowane jak leki. Pełnią funkcję uzupełniającą pożywienie w składniki mineralne, witaminy, probiotyki i inne substancje odżywcze. Mimo że są ogólnie dostępne, należy stosować je z rozsądkiem i nie używać jako zamienników stałych posiłków.
Rola, jaka pełnią suplementy diety
Głównym zadaniem, jakie mają do wykonania tego rodzaju środki odżywcze, jest między innymi:
-
ogólne zwiększenie odporności organizmu,
-
eliminowanie różnych niedoborów substancji odżywczych w organizmie,
-
poprawienie problemów z koncentracją,
-
polepszenie kondycji skóry, włosów i paznokci.
Suplementy diety mogą składać się z jednej lub kilku substancji, według polskiego prawa powinny zawierać na opakowaniu informacje, że nie mogą być używane jako zamienniki diety. Mogą występować pod postacią drażetek, saszetek, tabletek, ampułek oraz w innych postaciach środków przeznaczonych do spożywania w małych odmierzanych ściśle proporcjach jednostkowych. Producent suplementów diety zajmuje się zazwyczaj nie tylko wytwarzaniem, ale także prowadzeniem badań pod względem stabilności tych produktów pod nadzorem najwyższej jakości specjalistów.
Jakie suplementy należy wybierać?
Aby spożywanie suplementów przynosiło zamierzony skutek, trzeba korzystać z produktów wiadomego pochodzenia. Najbezpieczniejszym źródłem suplementów powinna być stacjonarna lub internetowa apteka. Kupując tego rodzaju produkty w aptece można mieć pewność, że producent suplementów zatrudnia specjalistów odpowiedzialnych za ustalanie receptury oraz przeprowadza próby technologiczne produktów.
Suplement diety dobrany indywidualnie może być właściwym uzupełnieniem diety i dostarczać do organizmu cennych składników. Są także grupy osób, dla których suplementy diety są bardzo ważne, np. kobiety w ciąży. Zastanawiając się jaki suplement diety wybrać należy skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą, jest to bardzo ważne w przypadku osób zażywających na stałe różne leki, matek karmiących czy małych dzieci.
Rodzaje suplementów
Z reguły każdy producent suplementów dba o ich atrakcyjną formę, mogą być w formie miękkich kapsułek z otoczką żelatynową, mogą być transparentne, dwukolorowe, matowe lub z połyskiem, mogą mieć formę kapsułek do ssania, do żucia lub twist-off.
Często występującym podziałem jest klasyfikowanie suplementów na syntetyczne, produkowane na zasadzie syntezy chemicznej oraz naturalne, otrzymywane z surowców występujących w naturze, minerałów, ziół, warzyw i owoców. Suplementy naturalne są bezpieczne i efektywne, ale zazwyczaj są droższe.
Można także podzielić suplementy pod względem ich wpływu na ludzki organizm. Są to produkty, których działanie opiera się o wspomaganie układu immunologicznego, krwionośnego, pokarmowego, opóźniające proces starzenia, czy wpływające na odchudzanie, poprawiające wzrok i przeciwdziałające osteoporozie.
Często występującym podziałem stosowanym przez producenta suplementów jest klasyfikacja ze względu na ich skład, można wyróżnić:
-
suplementy mineralne oraz witaminowe,
-
zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe,
-
posiadające w składzie aminokwasy, enzymy oraz probiotyki.
Błędem jest wybieranie suplementów, kierując się opinią innych osób, które zażywały określone produkty albo reklamą. Należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu jak alergie, nietolerancje laktozy bądź glutenu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór produktów renomowanego producenta suplementów, który inwestuje w nowoczesne technologie i dba o odpowiedni dobór składników.