Mieszkanie z garażem – ile kosztuje i czy się opłaca

Mieszkanie z garażem - ile kosztuje i czy się opłaca
Posted In Dom

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Wielu deweloperów oprócz samego lokalu mieszkalnego oferuje także możliwość zakupu części dodatkowych – np. miejsca parkingowego lub garażu. Czy warto je kupować razem z mieszkaniem czy lepiej zdecydować się na wynajem? Zachęcamy do lektury.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – czy warto dopłacać za powierzchnię dodatkową?

Powierzchnia dodatkowa, czyli komórki lokatorskie, miejsca postojowe w hali i na zewnątrz, a także garaże, to przestrzeń, którą deweloper sprzedaje razem z mieszkaniem – zakupić ją mogą wyłącznie przyszli właściciele mieszkań w konkretnej inwestycji. Czy to się opłaca? Tak. Po pierwsze, znacznie podnosi wartość mieszkania (zarówno w kontekście wynajmu, jak i ewentualnej sprzedaży), a po drugie, w perspektywie długoterminowej jest tańsze niż wynajem. Popyt na powierzchnię dodatkową jest spory – prawie każde gospodarstwo domowe dysponuje przynajmniej jednym samochodem – garażowanie go w osobnym pomieszczeniu lub podziemnej hali garażowej to spore udogodnienie.

Klienci coraz częściej rozważając zakup nieruchomości pytają już nie tylko o dostępność miejsc postojowych dla aut, ale i o osobne garaże. Podążając za potrzebami konsumentów w PB Lechbud oferujemy możliwość dokupienia garażu do mieszkania. 

Joanna Jakubowska, PB Lechbud

Powierzchni dodatkowych jest zwykle mniej niż lokali, niektórzy deweloperzy zastrzegają sobie, że zakup miejsca jest obligatoryjny do wybranych apartamentów. Dla powierzchni dodatkowych dostępnych w puli sprzedaży, zarówno przy zakupie miejsca postojowego, jak i  garaży, często panuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

Mieszkanie z miejscem postojowym czy garażem?

Zastanawiasz się, czy lepiej kupić mieszkanie z przynależnym mu miejscem postojowym czy z osobnym garażem?

Miejsce postojowe przypisane do mieszkania to ułatwienie, pewność, że nie trzeba codziennie szukać bezpiecznego miejsca do zaparkowania samochodu w pobliżu, ani zostawiać auta 3 przecznice od mieszkania. Garaż to jeszcze lepsze rozwiązanie, bo zapewnia nie tylko zadaszone miejsce dla auta (lub dwóch), ale także dodatkową przestrzeń na sprzęt – rowery, kosiarkę czy po prostu sezonowe rzeczy. Jest też dużo bezpieczniejszy niż miejsce postojowe w otwartej hali garażowej – dostęp do niego ma wyłącznie właściciel.

Ile kosztuje garaż?

Cena obu rozwiązań uzależniona jest od lokalizacji inwestycji, a więc i dostępności publicznych miejsc do zaparkowania autem pod chmurką, a także miasta oraz dewelopera. Często jednak różnica pomiędzy ceną 2 miejsc parkingowych a ceną osobnego garażu na 2 samochody jest niewielka. To ważna kalkulacja, bo garaż bez wątpienia jest bezpieczniejszy i posiada dużo więcej możliwości wykorzystania.

Zakup garażu na wynajem – czy to dobry pomysł?

Zakup mieszkania z garażem to świetne rozwiązanie także dla osób, które aktualnie nie posiadają auta lub kupują mieszkanie z myślą o wynajmie. Dodatkowa przestrzeń posłużyć może jako pomieszczenie gospodarcze. Można również rozważyć czasowy (lub stały) wynajem dodatkowej powierzchni, a w przypadku zakupu mieszkania z myślą o jego wynajmowaniu – rozdzieleniu nieruchomości i garażu lub wynajmu obu powierzchni w pakiecie.

Sam wynajem garażu nie przyniesie co prawda wysokich zysków, ale przyspieszy zwrot inwestycji, jeśli nie mamy na nią aktualnie zapotrzebowania. Czy warto kupować garaż? Rosnące ceny tego typu powierzchni zarówno w kontekście zakupu, jak i wynajmu, sugerują że tak.

Dodaj komentarz