Zaparcia u noworodka zdecydowanie nie powinny być lekceważone. Jakie metody leczenia takich problemów są jednak uważane za te najlepsze?
Zaparcia u noworodka – jakie są najczęstsze przyczyny?
Każdy niepokojący stan zdrowotny naszego malucha z pewnością postawi nas w stan najwyższej gotowości. Żadnych problemów ze zdrowiem nie powinniśmy lekceważyć, bowiem te mogą mieć naprawdę spory wpływ na pociechę. Niektórzy młodzi rodzice myślą, że zaparcia to często całkowicie normalna kwestia i tak rzeczywiście jest, jeżeli nie zdarzają się one za często. Jeżeli jednak ciągle one wracają, być może konieczna będzie interwencja lekarza. By jednak zrozumieć, jak powinno przebiegać łagodzenie zaparcia u noworodka, warto jest wiedzieć, co może być przyczyną powstawania zaparć. Czasem może być to po prostu zła dieta bądź problemy metaboliczne, innym czasem alergia lub reakcja obronna organizmu na konkretne leki, nieraz zaś problemy z jelitami czy układem pokarmowym. To właśnie dlatego kwestii zaparć u dziecka w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć.
Niepokojące objawy zaparć u noworodków
Jakie objawy mogą sprawić, że zwalczanie wzdęć niemowlaka różnymi metodami będzie jak najbardziej wskazane? Kwestii wartych poruszenia jest tutaj naprawdę wiele. Oczywistym sygnałem, że coś jest nie tak, będzie oczywiście płacz dziecka, który jest naturalny systemem ostrzegawczym. Warto jednak zwrócić dodatkowo wagę na to, czy przypadkiem stolec nie jest twardy i nie posiada na sobie śladów krwi, czy wypróżnianie nie przynosi bólu, a także czy za tym wszystkim nie idzie również ogólne rozdrażnienie czy wymioty.
Zaparcia u noworodka – jakie metody leczenia są uważane za te najlepsze?
W zależności od tego, jakie są przyczyny zaparć, leczenie może iść w wiele różnych kierunków. Warto na przykład wspomnieć tu o specjalnych lekach osmotycznych, zmianie diety czy skupieniu się na leczeniu w innym kierunku. W przypadku mniej groźnych zaparć przydatne mogą być również takie urządzenia, jak katetery rektalne.