Hemoroidy to dość powszechny problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi. Zła dieta, stres, problemy z wypróżnianiem, siedzący tryb życia powodują, że choroba hemoroidalna zaczyna być zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Jak przebiega choroba i jak ją leczyć?
Hemoroidy, inaczej zwane guzkami krwawniczymi, stanowią naturalną anatomiczną strukturę odbytu. Są to małe poduszeczki wypełnione krwią. Ich głównym zadaniem jest kontrolowanie procesu wypróżnień. Problem przerośniętych guzków krwawniczych może dotyczyć każdego z nas.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Hemoroidy lhp powstają w wyniku wzrostu ciśnienia żylnego i zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Główną przyczyną choroby hemoroidalnej jest siedzący tryb życia, nadwaga, zła dieta uboga w błonnik pokarmowy, zaparcia, biegunki czy seks analny. Hemoroidy często powstają w ciąży. Wówczas za ich powstanie odpowiadają zmiany hormonalne.
Początkowo objawy są mało uciążliwe, dlatego przez wiele osób są bagatelizowane. Określa się je mianem dyskomfortu w okolicach odbytu. Należą do nich uczucie swędzenia, pieczenia czy niewielkie krwawienie. W raz z nasileniem objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie wolno lekceważyć objawów i dolegliwości, gdyż mogą prowadzić do zaostrzenia choroby.
Sposoby leczenia hemoroidów
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, sposoby leczenia są różne. W początkowym stadium wystarczy zmiana diety i spożywanie dużej ilości błonnika, a także picie dużej ilości wody. Wraz z zaawansowaniem choroby, zmienia się sposób leczenia.
Bezoperacyjne leczenie hemoroidów jest skuteczne, o ile będzie prowadzone systematycznie. Stosowanie maści, kremów czy czopków może przynieść ulgę w okresach zaostrzenia choroby. Jednak nie wolno w nieskończoność przedłużać leczenie zachowawczego. Gdy po około 7-10 dniowym stosowaniu leków zapobiegawczy, dolegliwości nie występują, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.
Hemoroidy to wstydliwy problem. Jednak szybkie ich wyleczenie, pozwala na poprawę jakości i komfortu życia.