Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami zaostrzenia kryzysu klimatycznego będącego bezpośrednim wynikiem ekspansywnej działalności człowieka. Najnowsze badania i przewidywania naukowców nie pozostawiają złudzeń – tylko konkretne i radykalne kroki mogą powstrzymać galopującą degradację środowiska. Świadomość zmian, które muszą nastąpić dotyka niemal każdej sfery naszego życia. Przedstawiamy kilka wybranych trendów architektonicznych oraz wnętrzarskich na rok 2020, opracowanych przez architektów i projektantów z myślą o minimalizacji czynników wpływających niekorzystnie na środowisko naturalne.
Modernizm’20 – inwestycja w formę
Głównym czynnikiem decydującym o wyborze materiałów powinna być zawsze ich jakość. Surowce takie jak tynk czy cegła ponownie stają się najpopularniejszym budulcem. Idealnie sprawdzają się przy prostych i użytkowych konstrukcjach. Argumentem przemawiającym za tymi budulcami jest również fakt, że coraz częściej pozyskiwane są one z recyklingu, co nadaje jeszcze większy sens koncepcji nowoczesnego proekologicznego budownictwa. Przy aranżacji wnętrz przybywa natomiast miłośników stylu boho, nawiązującego i czerpiącego z natury czy retro lat 70, które na nowo odkrywa urok mebli z epoki.
Biurowce niczym ekosystemy
Trendem na miarę XXI wieku jest projektowanie przestrzeni biurowej w zachowaniem większego dostępu do światła i roślinności. Po latach małych i ciemnych przestrzeni biurowych, czas wziąć oddech i zrobić kolejny krok w stronę poprawy warunków pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła oraz zwiększenie stref zielonych w biurach sprzyja koncentracji i wpływa energetyzująco na pracowników, o czym wiadomo nie od dziś. Nowością jest jednak dbałość o odpowiednią akustykę pomieszczeń biurowych, czy przywiązywanie wagi do takich elementów architektury przestrzennej, jak widok z okien biura. Cieszyć nas może również powszechniejsze stosowanie rozwiązań zgodnych z ideą samowystarczalności. Inwestorzy bowiem coraz częściej stawiają na montaż paneli słonecznych i inteligentne systemy oszczędzające.
Miejsca spotkań i relaksu w otoczeniu natury
Kolejną bardzo pozytywną zmianą a jednocześnie coraz popularniejszym trendem jest tworzenie na osiedlach i w apartamentowcach przestrzeni współdzielonych, takich jak siłownie czy wnętrza co-workingowe. Obowiązkowym elementem na planach inwestycji mieszkalnych stają się osłonięte tarasy z rozwiązaniami zapewniającymi całoroczne i komfortowe korzystanie z ich uroku. Pojawiają się też mieszkania z dostępem do ogródków, które dają mieszkańcom możliwość uprawy własnych owoców czy warzyw.
Domy z drukarki 3D
Rok 2020 może okazać się rewolucyjny w rozwoju światowego budownictwa – mówi architekt Patrycja Zaczyńska. W 2019 roku świat parokrotnie obiegła informacja o domach wydrukowanych drukarkami 3D. W Polsce pierwszy taki dom wydrukowano we wrześniu w niecałe 13 godzin. Jest to jednocześnie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie spośród obecnych trendów. Koszty produkcji i utrzymania mogą być niższe nawet o 80% (np. ogrzewanie) w porównaniu do kosztów przy standardowych technikach budowlanych. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój i upowszechnianie tego już teraz przełomowego wynalazku.