5 porad, jak dbać o zęby dziecka

Zęby dziecka, jak dbać?

Dziecięcy uśmiech jest najpiękniejszy na świecie. Sprawia radość i rozwiązuje problemy. Aby cieszyć się z jego uroku zdecydowane warto jak najwcześniej chodzić z dzieckiem do stomatologa. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą zapobiegać próchnicy oraz korygować ewentualne wady zgryzu.

Stomatolog dziecięcy jest jednym z najważniejszych specjalistów, którzy powinni towarzyszyć naszemu dziecku w czasie jego rozwoju. Rolą stomatologa, ale również rodzica przede wszystkim jest dbanie o to, aby pociecha miała zdrowe zęby – wolne od ubytków i próchnicy. Regularne wizyty u stomatologa (już wtedy, gdy dzieciom pojawiają pierwsze zęby) niosą za sobą same plusy. Jak dbać o zęby dzieci, aby jak najdłużej zachowały piękny wygląd?

1. Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Wizyty w gabinecie i skorzystanie z usług stomatologicznych nie powinniśmy odkładać w czasie. Nawet, gdy dziecko nie ma widocznych śladów próchnicy warto wybrać się na konsultację, pamiętając o tym, żeby wcześniej porozmawiać z dzieckiem i powiedzieć, jaka jest rola stomatologa. Dzięki temu wizyta nie będzie stresem. 

2. Profilaktyka i świadomość higieny

Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, czym jest profilaktyka i jak ona zapobiega np. późniejszemu leczeniu próchnicy. Dziecko powinno wiedzieć, że stomatolog dziecięcy jest specjalistą, jak ważne jest dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania ust czy nici dentystycznych. Nie bez znaczenia jest również wiedza na temat wpływu zębów na wygląd i ogólne samopoczucie.

3. Szczotkowanie, płukanie, czyszczenie

Warto dziecko uczyć od samego początku, jak korzystać ze szczoteczek (zarówno tradycyjnych, jak i klasycznych) i innych środków, które sprawiają, że zęby będą czyste, a dziąsła zdrowe. Nie powinniśmy bać się dziecku kupować odpowiednich past i płynów do płukania ust. Warto także zainwestować w dziecięcą szczoteczkę elektryczną, która czyści o wiele lepiej niż taka tradycyjna.

4. Dorosły wzorem do naśladowania

Jeżeli pragniemy, aby dziecko regularnie dbało o zęby i chociażby pamiętało o szczotkowaniu zębów po każdym posiłku to sami również powinniśmy się do takich reguł stosować. Rodzic jest dla dziecka wzorem, dlatego sami powinniśmy jak najbardziej dbać o własne zęby.

Zobacz także: https://kobietaiuroda.pl/co-zrobic-aby-miec-piekne-i-zdrowe-zeby/

5. Odpowiednia dieta

Dzieci kochają słodycze i ogólnie niezdrowe jedzenie. Ma ono jednak negatywny wpływ na uzębienie. Warto więc jak najbardziej kontrolować to, co dziecko je i odpowiednio reagować. Szczególnie niebezpieczne jest słodkie picie, żelki oraz czekolada. Produkty te niszczą zęby. Warto więc przypominać dziecku o myciu zębów oraz kupować np. słodycze bez cukru.

One thought on “5 porad, jak dbać o zęby dziecka

Dodaj komentarz