Gabinet ginekologiczny — co warto wiedzieć przed wizytą?

ginekologia

Wizyta w gabinecie ginekologicznym często wywołuje u wielu kobiet niepotrzebny stres i zakłopotanie. Co warto wiedzieć i jak przygotować się do wizyty?

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Badanie ginekologiczne nie różni się znacznie od każdego innego badania. Lekarz na początku przeprowadzi wywiad z pacjentką. Dopyta o szczegóły takie jak data ostatniej miesiączki, regularność cyklów, przebyte i istniejące choroby, czy przyjmowane leki. Kolejnym etapem jest badanie, podczas którego lekarz sprawdza stan szyjki macicy, samej macicy, jajowodów i jajników za pomocą dotyku oraz specjalnych narzędzi — wzierników i urządzenia do USG. Jeśli to konieczne — pobiera również próbki do dalszej diagnostyki. W dzisiejszych czasach każdy gabinet ginekologiczny w Mrągowie oraz innym mieście dba o prywatność i komfort swoich pacjentek. Zapewniają wydzieloną przestrzeń umożliwiającą przygotowanie się do badania oraz nie dopuszczają do tego, by ktoś inny wchodził do gabinetu w trakcie badania.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Regularnie wykonywane badania ginekologiczne pozwalają zachować dobre zdrowie i zapobiec rozwojowi różnego rodzaju chorób. Częstotliwość wizyt powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb kobiety, jej stanu zdrowia, czy historii chorobowej. W przypadku wystąpienia obciążeń genetycznych, gdy np. inne kobiety w najbliższej rodzinie chorowały lub zmarły na raka jajnika czy piersi, lekarz powinien zalecić częstsze kontrole. Na wizytę bez wątpienia niezwłocznie powinny zgłosić się panie, u których występują wszelkiego rodzaju dolegliwości — problemy z miesiączkowaniem, nieregularne krwawienia czy częste bóle. Kobiety, które planują zajść w ciążę, lub wręcz przeciwnie — rozpocząć stosowanie antykoncepcji, również powinny umówić wizytę w gabinecie. Ginekolog w Mrągowie, czy innym mieście doradzi im najlepszą metodę zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, która będzie miała jak najmniej negatywny wpływ na zdrowie pacjentki.

Dodaj komentarz