Łysienie plackowate – co warto wiedzieć?

lysienie

Łysienie to problem, który dotyka zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami (m.in. nadmierną ilością stresu, podłożem genetycznym czy złą dietą. Warto wiedzieć w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem i o czym należy pamiętać.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Jest to choroba zapalna skóry, której skutkiem jest wypadanie włosów. Najczęściej problem ten dotyka skóry głowy jednak nie jest to reguła. Łysienie plackowate może dotyczyć także rzęs, brwi, pach itd.

Łysienie plackowate może być spowodowane różnymi czynnikami. W wielu przypadkach jest to choroba dziedziczna.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, w jaki sposób można odróżnić ten rodzaj łysienia od innych. Główną jego cechą charakterystyczną jest to, że atakuje on nagle i miejscowo – włosy wypadają tylko z obszarów, które zostały zaatakowane stanem zapalnym.

Jak sobie poradzić z plackowatym wypadaniem włosów?

Jest to choroba przewlekła, stosunkowo trudna do wyleczenia, która może uprzykrzać życie przez bardzo długi czas. Ważną rzeczą dla osób dotkniętych tym problemem jest zareagowanie jak najwcześniej.

Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Trycholog – czyli lekarz zajmujący się chorobami skóry głowy zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie działanie. Pierwszą metodą jaka wykorzystuje się w przypadku tej dolegliwości są różne wcierki i maści. Metody te są mało inwazyjne, a mogą przynieść naprawdę duże efekty.

Warto zaznaczyć, że preparaty, które przeważnie się wykorzystuje w przypadku łysienia plackowatego w swoim składzie zawierają sterydy. Jeżeli okażą się one mało skuteczne, lekarz dodatkowo może doradzić przeprowadzenie miejscowej iniekcji lub postawić na inny sposób leczenia.

Przyczyny łysienia plackowatego

Może być naprawdę wiele przyczyn. Nie wszystkie zostały do tej pory rozpoznane. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest proces autoimmunologiczny – jeśli na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego ma miejsce zjawisko autoagresji.

Łysienie plackowate współistnieje również z bielactwem, cukrzycą typu 1, toczniem rumieniowatym, czy chorobą Hashimoto. Niektórzy wskazują także pewną rolę czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom układu nerwowego, stresowi i wstrząsom psychicznym. Powodów może być naprawdę wiele, niektóre mogą się ze sobą krzyżować, co dodatkowo potęguje problem.

Osoby, które zauważą u siebie objawy łysienia plackowatego, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi właściwe badania, aby zdiagnozować problem i podjąć właściwe działanie. Łysienie plackowate to poważna chorobą, z którą ciężko sobie poradzić samodzielnie. Czasem konieczne jest przyjmowanie naprawdę silnych leków. Dlatego nie należy niczego robić na własną rękę.

Dodaj komentarz