5 faktów o zegarkach, o których nie masz pojęcia

Wszystko o zegarkach

Wiemy o tym, że istniały zegary słoneczne, które nadal jeszcze podziwiać można w niektórych parkach, interesujemy się zegarkami, traktujące je jako część biżuterii i dodatek do stroju. Niektórzy z nas skłaniają się ku ich zastosowaniu w formie gadżetów i z wielką chęcią zaopatrują się w smartwatche, które pełnią przeróżne funkcje od ich podstawowej – podawania czasu, przez odtwarzanie muzyki, odbieranie telefonów po aplikacje relaksacyjne. Znamy najpopularniejsze marki i nowinki ze świata, ale nie jesteśmy świadomi pochodzenia zegarków, tego, które są najpopularniejsze, ani jak były noszone kilka wieków temu. Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Pierwszy zegarek stworzony został przez Egipcjan około 1500 roku przed naszą erą

Był to zegar słoneczny, który tracił swoje właściwości po zmroku. Dopiero później powstały zegary wodne lub odmierzano czas za pomocą ognia, swoje zastosowanie znalazły także klepsydry. Wskazówki zegara przesuwają się z lewej strony w prawą właśnie ze względu na to, że tak poruszał się cień zegarów słonecznych.

Chociaż na Instagramie i w trendach króluje złoto to najpopularniejszym kolorem zegarka tak naprawdę jest… czarny. Jeśli jesteś fanem klasyki z pewnością przypadnie ci do gustu zegarek męski LOR RM365FX9, natomiast jeśli poszukujesz czegoś lekkiego na lato damski zegarek LOR RG221RX9 marki Lorus, będą idealnym połączeniem klasyki i stylu casual.

Obecnie kojarzone są jako męskie akcesorium – zegarki nadgarstkowe oryginalnie zostały wynalezione dla kobiet w okresie Dynastii Tudorów, ponieważ stroje damskie nie były wyposażone w kieszenie, dlatego używanie zegarków kieszonkowych nie było funkcjonalne. Dopiero podczas I Wojny Światowej mężczyźni zastąpili zegarki, kieszonkowe oraz te zawieszane na szyi, nadgarstkowymi, które były w tej sytuacji znacznie praktyczniejsze i pozwalały na swobodę w użyciu broni.

Czy zauważyłeś może, że zawsze w sklepie z zegarkami wszystkie pokazują godzinę 10:10?

Nie jest to przypadek, to działanie marketingowe nazwane „szczęśliwym czasem”, dzięki któremu ustawienie wskazówek przypomina uśmiech.

Osoby, którym zależny na najdokładniejszym znanym ludzkości pomiarze czasu będą musiały zaopatrzyć się w zegar atomowy. Pierwszy zbudowany został w 1949 roku, natomiast w Colorado w Stanach Zjednoczonych znajduje się najdokładniejszy zegar atomowy na świecie. Spóźnia się o 1 sekundę raz na 15 miliardów lat.

Chociaż zastosowane w zegarkach technologie zmieniają się wraz z upływem czasu, nie zmienia się ich popularność. Często sprawdzamy godzinę na naszych telefonach, lecz prawie każdy z nas posiada i używa zegarka tradycyjnego i nic nie zapowiada jego wyjścia z mody, ani wyparcia go przez co raz popularniejsze smartwatche.

Dodaj komentarz